XML English Abstract Print


، dinm@znu.ac.ir
چکیده:   (283 مشاهده)
در این تحقیق با براورد تابع هزینه دانشگاه های دولتی وابسته به وزارت علوم، تعداد و اندازه بهینه اقتصادی آنها براورد و تحلیل می شود. برای این منظور، تابع هزینه درجه دو با استفاده از داده های تابلویی تخمین زده شده است. بررسی صرفه های ناشی از مقیاس و صرفه های ناشی از تنوع ( ابعاد)، نشان می دهد دانشگاه ها از تعداد 11230 دانشجو وارد مقیاس اقتصادی می شوند.
در صورت رعایت قید وجود بازده به مقیاس، با توجه به جمعیت دانشجویی موجود دانشگاه های دولتی، انتظار می رود حداکثر 54 دانشگاه وابسته به وزارت علوم وجود داشته باشد، در حالیکه در قانون بودجه 1396، 183 دانشگاه و موسسه آموزشی مستقل، وابسته به وزارت علوم وجود دارد. لذا با معیار بازده مقیاس، تعداد دانشگاه های وابسته به وزارت علوم حداقل 3 برابر بیشتر از مقدار مجاز آنها است. این موضوع زمانی دارای اهمیت است که به این موضوع توجه شود معمولا اثر بخشی آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها پس از حصول به مقیاس اقتصادی ایجاد می شود.
با توجه شرایط موجود به منظور ارتقای کارایی و اثر بخشی دانشگاه ها، ضرورت دارد با پیگیری سیاست ادغام در آموزش عالی، بسیاری از واحدهای کوچک دانشگاهی در واحدهای بزرگتر ادغام شوند.
تحلیل صرفه های ناشی از ابعاد(تنوع) نیز نشان می دهد، صرفه جویی ناشی از تنوع در دانشگاه های دولتی ایران وجود دارد، از این روی هزینه متوسط دانشگاه های غیرجامع و یا تخصصی بالاتر از هزینه متوسط دانشگاه های جامع است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۸/۱۳ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۸/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه برنامه ریزی و بودجه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Planning and Budgeting

Designed & Developed by : Yektaweb